Na blagdan sv. Florijana mučenika, zaštitnika vatrogasaca, zaštitnika od požara i poplava, sveca koji se posebno časti u našim sjevernim krajevima Hrvatske, proslavili smo njegov dan u kapeli sv. Florijana u Nedelišću u ulici Martina Viljevca svetom Misom u 18.00. Prije toga Božji narod obavio je svibanjsku pobožnost. Na svetu Misu došli su u svečanom stroju (mimohodu) praćeni limenom glazbom vatrogasci dobrovoljnih vatrogasnih društava općine Nedelišće. Svetu Misu služio je kapelan vlč. Tihomir Ciglar. U propovijedi, osim životopisa svetoga Florijana, kapelan je istaknuo da treba uvijek isticati ono dobro, što kršćani, posebice vatrogasci rade za društvo i za opće dobro. Također, u propovijedi je rečeno da su svi, posebice vatrogasci dužni javno iskazivati svoju vjeru poput svetoga Florijana koji je za svetu vjeru Gospodina našega Isusa Krista dao svoj život.

Nakon svete Mise vatrogasci su imali domjenak u prostorijama restorana „Lipe“ koji se nalazi u sklopu vatrogasnog doma u Nedelišću. Sveti Florijane, moli za nas!

Na Bijelu nedjelju 69 djece primilo je sakrament presvete Euharistije. Djeca, koja su polaznici trećih razreda u Osnovnoj školi Nedelišće te područnim školama u Pušćinama i Dunjkovcu, pripremali su se za taj dan kroz 15-ak susreta na župnoj katehezi te na školskom vjeronauku. Dan prije primili su sakrament svetog Pomirenja. Svetu Misu služio je kapelan vlč. Tihomir Ciglar koji ih je katehezirao.

Prvopričesnici su na svoj način iskazali vjeru u Kristovu stvarnu prisutnost u presvetoj Euharistiji te izrazili želju da ga prime. Prvoprčesnici su kasnije opisali taj veličanstveni događaj kao stvaran susret s Isusom Kristom te da će nadalje redovit pristupati svetoj Ispovijedi i svetoj Pričesti.

Tjelesna djela milosrđa   Duhovna djela milosrđa

1. Gladna nahraniti

2. Žedna napojiti

3. Siromaha odjenuti

4. Putnika primiti

5. Bolesna i utamničena pohoditi

6. Zarobljenike i prognanike pomagati

7. Mrtva pokopati

1. Dvoumna savjetovati

2. Neuka poučiti

3. Grješnika pokarati

4. Žalosna i nevoljna utješiti

5. Uvredu oprostiti

6. Nepravdu strpljivo podnositi

7. Za žive i mrtve Boga moliti

Draga braćo i sestre!

„Ovo je onaj kojega Bog postavi sucem živih i mrtvih! Za nj svjedoče svi proroci: da tko god u nj vjeruje, po imenu njegovu prima oproštenje grijeha.« Ovim riječima završava prvo čitanje nedjelje Uskrsnuća Gospodinova iz Knjige Djela apostolskih. Gospodin naš Isus Krist je uskrsnuo i uzašao na nebo. Od tada ga iščekujem da ponovno dođe u svojoj slavi da sudi žive i mrtve. Sve nas će Gospodin naš suditi po našoj vjeri i našim djelima, a sudit će također po svojem preblagom milosrđu. Da si posvijestimo Božje milosrđe papa Franjo proglasio je izvanredni jubilej milosrđa kada možemo dobiti potpuni oprost od vremenitih i vječnih kazni. Zato ćemo u ovome broju župnoga listića progovoriti o tome. Prije svega čestitamo svima Vama našim župljanima župe Presvetog Trojstva – Nedelišće, BLAGOSLOVLJEN I SRETAN USKRS!

Preč. Nikola N. Samodol, župnik i Vlč. Tihomir Ciglar, župni vikar

„ISUS KRIST: LJUBAVLJU POBIJEĐENA PATNJA“

Ovih dana dovršili smo ispovijedanje staraca, bolesnik i nemoćnika. Naš kapelan velečasni Tihomir Ciglar obišao je oko 20-ak nemoćnika po kućama te im podijelio sakramente svete Pokore, svete Pričesti te onima koji su bili potrebni i sakrament Bolesničkog pomazanja. „Zbog Kristova spasotvornog dijela čovjek na zemlji živi s nadom u vječni život i posvećenje. (Ivan Pavao II., Spasonosno trpljenje – Salvifici doloris, br. 15).“Zaista, ove riječi svetoga pape su istinite. Nemoćnici su željni Kristove utjehe jer mu se nadaju u vječnosti. Žele biti spremni na susret s Njim. Ovi članovi naše župe koji trpe zbog bolesti i nemoćni, posvećeni su svetim sakramentima. S jedne strane, tome treba zahvaliti i obiteljima koje su pozvale svećenika. I oni će imati zbog toga nagradu u vječnosti ako vjerujemo Kristovim riječima: „Što god učiniste jednom od moje najmanje braće, meni učiniste.“

U utorak 15. ožujka 2016. bila je sveta Ispovijed te sveta Misa u staračkom domu u Slakovcu gdje je oko 30-ak korisnika doma pristupilo svetim sakramentima.

Na svetkovnu svetoga Josipa, zaručnika Blažene Djevice Marije, 19. ožujka 2016. godine, bila je u 16.30 sveta Ispovijed, sveto Bolesničko pomazanje te sveta Misa za starce koji su mogli doći uz pomoć drugih u župnu crkvu Presvetoga Trojstva u Nedelišće. Okupilo se oko 30-ak staraca i bolesnika koji su radosni primisli svete sakramente. Također, svi su imali mogućnost zadobiti potpuni jubilarni oprost, pošto smo u godini milosrđa proglašenoj od strane pape Franje. Poslije je bio organiziran domjenak u župnome uredu od strane župnoga Caritasa.

Zahvaljujemo se svima koji su doprinijeli na ovaj ili onaj način svemu ovome navedenome. Gospodin nam svima bio vječna nagrada, a na zemlji neka nas posvećuje i dalje po svetim sakramentima.

Isus Krist je svojom smrću, uništio našu vječnu smrt i ublažio naše patnje. Vjernici u to vjeruju i zato posvećuju se svetim sakramentima kako bi jednoga dana s Kristom kraljevali u vječnosti.