U selu Pušćine koje pripada župi Nedelišće, u prekrasnoj filijalnoj crkvi, svečanom svetom Misom u 11.00 sati koju je služio vlč. Branko Horvat uz susluženje domaćeg župnika preč. Nikolu Samodola i kapelana vlč. Tihomira Ciglara, proslavljena je svetkovina uznesenja BDM na nebo ili kako domaći narod kaže „Velika Meša“. Na taj dan spominjemo se usnuće Presvete Bogorodice Marije tj. njezinoga slavnoga uzlaza na nebo, dušom i tijelom, gdje je okrunjena od Presvetog Trojstva za kraljicu neba i zemlje. Vlč. Branko Horvat u propovijedi je istaknuo kako kršćanin mora pred sobom uvijek imati kao motivaciju za svoje djelovanje raj, kraljevstvo Božje. Da bi došli u raj, moramo poput Presvete Bogorodice Marije na nebo uznesene, Gospodinu odgovarati „Neka mi bude po Tvojoj riječi.“

Na blagdan sv. Florijana mučenika, zaštitnika vatrogasaca, zaštitnika od požara i poplava, sveca koji se posebno časti u našim sjevernim krajevima Hrvatske, proslavili smo njegov dan u kapeli sv. Florijana u Nedelišću u ulici Martina Viljevca svetom Misom u 18.00. Prije toga Božji narod obavio je svibanjsku pobožnost. Na svetu Misu došli su u svečanom stroju (mimohodu) praćeni limenom glazbom vatrogasci dobrovoljnih vatrogasnih društava općine Nedelišće. Svetu Misu služio je kapelan vlč. Tihomir Ciglar. U propovijedi, osim životopisa svetoga Florijana, kapelan je istaknuo da treba uvijek isticati ono dobro, što kršćani, posebice vatrogasci rade za društvo i za opće dobro. Također, u propovijedi je rečeno da su svi, posebice vatrogasci dužni javno iskazivati svoju vjeru poput svetoga Florijana koji je za svetu vjeru Gospodina našega Isusa Krista dao svoj život.

Na Bijelu nedjelju 69 djece primilo je sakrament presvete Euharistije. Djeca, koja su polaznici trećih razreda u Osnovnoj školi Nedelišće te područnim školama u Pušćinama i Dunjkovcu, pripremali su se za taj dan kroz 15-ak susreta na župnoj katehezi te na školskom vjeronauku. Dan prije primili su sakrament svetog Pomirenja. Svetu Misu služio je kapelan vlč. Tihomir Ciglar koji ih je katehezirao.

Prvopričesnici su na svoj način iskazali vjeru u Kristovu stvarnu prisutnost u presvetoj Euharistiji te izrazili želju da ga prime. Prvoprčesnici su kasnije opisali taj veličanstveni događaj kao stvaran susret s Isusom Kristom te da će nadalje redovit pristupati svetoj Ispovijedi i svetoj Pričesti.

Sveta Potvrda je sakrament koji daje puninu Duha Svetoga te sedam Njegovih darova. Da bi taj sakrament primili u što većoj vjeri 75 osmaša pripremalo se kroz župnu katehezu prošle i ove godine kao i kroz školski vjeronauk. Na dan župnog klečanja, 20.IV., na večernjoj svetoj Misi, ispitao ih je o vjeri izaslanik našega biskupa, mons. Antun Perčić. Djeca su pokazali da znaju i razumiju bit vjere. Dan prije svete Potvrde, djeca sa svojim kumovima i roditeljima su pristupili svetoj Ispovijedi kako su mogli u stanju posvetne milosti primiti sakrament sv. Potvrde. Djeca su dobila Sveto pismo kao dar kako bi sve više se upoznavali sa Gospodinom Bogom. Na samoj svečanosti svete Potvrde, djeca su se zahvalila djelitelju mons. Antunu Perčiću, župniku Nikoli Samodolu te kapelanu Tihomiru Ciglaru na svemu. Župnik Nikola je podsjetio firmanike da od sada pa nadalje ih se očekuje redovito u crkvi na svetome bogoslužju.

Draga braćo i sestre!

„Ovo je onaj kojega Bog postavi sucem živih i mrtvih! Za nj svjedoče svi proroci: da tko god u nj vjeruje, po imenu njegovu prima oproštenje grijeha.« Ovim riječima završava prvo čitanje nedjelje Uskrsnuća Gospodinova iz Knjige Djela apostolskih. Gospodin naš Isus Krist je uskrsnuo i uzašao na nebo. Od tada ga iščekujem da ponovno dođe u svojoj slavi da sudi žive i mrtve. Sve nas će Gospodin naš suditi po našoj vjeri i našim djelima, a sudit će također po svojem preblagom milosrđu. Da si posvijestimo Božje milosrđe papa Franjo proglasio je izvanredni jubilej milosrđa kada možemo dobiti potpuni oprost od vremenitih i vječnih kazni. Zato ćemo u ovome broju župnoga listića progovoriti o tome. Prije svega čestitamo svima Vama našim župljanima župe Presvetog Trojstva – Nedelišće, BLAGOSLOVLJEN I SRETAN USKRS!

Preč. Nikola N. Samodol, župnik i Vlč. Tihomir Ciglar, župni vikar