SNAĐI SE DRUŽE ILI BUDI VJERAN PRIJATELJU

Lk 16, 1-13.

Draga braćo i sestre!

            Nekada je bila popularna uzrečica „Snađi se druže“ koja je na neki način poticala na nepoštenje. Čak je bilo i pohvalno da čovjek učini neku nepoštenu stvar i pri tome dobro prođe. Znadem da su neki ljudi pričali koji su radili u tvornicama za vrijeme komunističke  Jugoslavije da se u poduzeću moglo „uzeti“ nešto za doma. Pri tome ti ljudi znaju se opravdavati da su i direktori također krali, ali su i ljudima dali. Kao da je dobro ukrasti i onda to ukradeno nekome dati. No, čovjek vrlo čest misli samo na sebe i na svoju dobrobit i eventualno dobrobit svojih bližnjih. Zato Krist Gospodin nas poučava danas u svetome evanđelju kako se odnositi prema bogatstvu, prema materijalnim stvarima. 

            Krist Gospodin izlaže jednu prispodobu koja govori o gospodaru, upravitelju i dužnicima. Nemojmo se varati da je netko od ovih tri uloga simbol Boga jer nije. I gospodar i upravitelj i dužnici o ovome slučaju predstavljaju nepravdu i zlo. Gospodar prvo traži od upravitelja da položi račun za svoje upravljanje jer je čuo da ga ovaj vara. Upravitelj nakon toga još više vara gospodaru jer dužnicima otpisuje dug, a na to nema nikakvo pravo jer dužnici su dužni gospodaru, a ne upravitelju. A ti isti dužnici se ne bune na tu nepravdu. Kada pak je gospodar doznao za to, umjesto da kazni nepoštena upravitelja on ga hvali jer se snašao. Ova prispodoba je vrlo aktualna i danas. I danas mnogi žive po spomenutoj uzrečici „Snađi se druže.“ Ako gledamo na svjetskoj razini, pogledajmo velike korporacije koje imaju ogromne prihode kako vrlo često znaju podmiti političare da bi još više zaradili. Potom pogledajmo kako neki političari znaju šakom i kapom trošiti državni novac, novac koji je dao narod, za svoje prezentacije, zapošljavanje nepotrebnih službenika u javnim poduzećima, širenje nepotrebnih institucija, financiranje beskorisnih udruga  ili pak neke beskorisne projekte. I jasno, svi oni koji primaju taj novac, njima odgovara takvo stanje jer imaju od toga koristi. Opet, dakle, u praksi funkcionira uzrečica „Snađi se druže“. Nepoštenje od najmanjeg do najvećeg. A s druge strane većina naroda ne želi se time baviti jer opet i narod gleda se samo na svoj interes. Glavno da čovjek ima krov nad glavom, jesti, piti i neki svoj hobi. I onda se čudimo zašto je loše u domovini?! Zato je jako važno da čovjek bude pošten i pravedan u najmanjemu što ima.

„Tko je vjeran u najmanjem i u najvećem je vjeran.“ To su riječi Gospodina Isusa Krista. Ako ćemo biti pošteni na svojemu poslu i u svojoj kući tada ćemo moći biti i pošteni na višoj razini. No, ako je većina naroda nepoštena u privatnome životu, ako većina naroda ne vjeruje Bogu, ako većina naroda koji su katolici ne drži do svete Crkve, ako većina naroda više voli se zabavljati, nego se boriti za pravednost, ako većina naroda je nevjerna u bračnome životu, ako većina naroda nije otvorena novome životu, tada će nam takvi biti i politički vođe, direktori i šefovi jer oni su dio takvog naroda. I onda se nemamo čemu čuditi za stanje kakvo jest. No, ako većina naroda živi pošteno, ako smo vjerni Bogu, držimo do svete Crkve, doprinosimo općem dobru, pristojno se zabavljamo, borimo se za pravednost i vjerni smo u braku ili vezi, otvoreni smo novom životu, e tada će biti takvi i politički vođe, upravitelji i šefovi pa će naš napredak biti očiti.

            Draga braćo i sestre!

Ako želimo ući u vječne Božje šatore tada moramo prestati živjeti po uzrečici „Snađi se druže“. Tad naš život mora se ravnati po novoj uzrečici koja proizlazi iz evanđelja, a nju bi mogli sažeti u riječi „Budi vjeran prijatelju“. Budi vjerna prijatelju u svojemu domu. Svoj novac zarađuj poštenim radom. Nemoj novac rasipati, već štedi i potroši ga korisno. Budi vjeran prijatelju svojemu prijatelju. Nemoj sklapati prijateljstva iz koristi. Budi vjeran prijatelju svojoj obitelji. Nemoj da ti karijera i bogatstvo bude važnije od najbližih. Budi vjeran prijatelju u poštovanju života. Vozi propisnu u prometu, obavljaj svoje građanske dužnosti. Budi vjeran prijatelju svetoj Crkvi katoličkoj. Ona te rodila po svetom krštenju. Budi vjeran prijatelju Gospodinu Bogu. On te spasio od grijeha i smrti. Tako neka bude, amen!

SVI ČLANCI