BORBA ZA SPASENJE

Lk 13, 22-30.

Draga braćo i sestre

21. kolovoza je spomendan svetoga pape Pija X. (papa od 1903. do 1914.). Njegovo papinsko geslo bilo je „Instaurare omnia in Christo“ (Sve obnoviti u Kristu.). To je papa koji je zaista nastojao obnoviti Crkvu pa je započeo mnoge reforme. Poticao je na često slavljenje svetih sakramenata Ispovijedi i svete Pričesti pa je smanjio dobnu granicu za primanje svete pričeste tako da djeca već od sedme godine mogu pristupiti svetoj Pričesti. Oštro se suprotstavio modernizmu i osudio je razne zablude onoga vremena kako bi zaista ljudi bili ispravno poučeni i obnavljali se u Kristu Isusu. Borio se za pravovjerje, a protiv krivovjerja. To krivovjerje je bilo vrlo primamljivo jer se dalo povesti za duhom ovoga svijeta. A krivovjerje je opasno više nego nevjera. Krivovjerje nastaje u samoj Crkvi i kao takvo ono može nanijeti velike štete vjernicima. Krivovjerje može upropastiti naposljetku i našu dušu i strovaliti je u oganj neugasivi. Zato ćemo danas promišljati o borbi za spasenje.

            Sveti evanđelist Luka navodi riječi Gospodinove: „Borite se da uđete na uska vrata jer mnogi će, velim vam, tražiti da uđu, ali neće moći.“ Kako se boriti? Gospodin ne daje praktične upute za borbu u ovome slučaju. No, promatrajući cijeli Gospodinov život možemo zaključiti kako se boriti. To je prije svega poniznost. Gospodin se dao krstiti od Ivana Krstitelja makar mu nije trebalo krštenja jer je On pravi Bog. No, ponizio se kako bi u tu vodu uronio ne sebe, nego grijehe čitavog čovječanstva i kako bi oprao ljudski rod od krivnje neposlušnosti.  I mi budimo ponizni i dajmo se krstiti Svetim Duhom kako bi drugi ljudi u nama vidjeli autentične vjernike. Nadalje, to je post. Gospodin je postio 40 dana u pustinji. Mi smo danas u velikoj opasnosti da zanemarimo post posebice u ovo ljetno i jesensko vrijeme. Zato poštujmo petak, taj dan Kristov smrti, te se suzdržavajmo ne samo od hrane, nego i od tjelesnih užitaka. Spomenut ćemo još jedan način borbe, a to je poslušnost. Krist je bio poslušan svojemu Ocu do smrti, smrti na križu. Sve je radio po volji Očevoj. A mi smo danas u velikoj krizi po pitanju poslušnosti. Više gledamo na svoju volju, nego na Božju. Tu bi istaknuo jednu stvar koja se počela događati. Naime, neki roditelji su počeli ispisivati svoju djecu iz školskoga vjeronauka uz obrazloženje da djeca imaju druge aktivnosti ili pak da im ocjena iz vjeronauka kvari prosjek, ako nije odlična. To se očituje ta neposlušnost prema cjelovitoj vjeri katoličkoj. Sve drugo im je važnije od vjerske poduke. I ako je tako, takvi više nemaju što tražiti u Crkvi. Takvima Crkva i vjera nije ništa drugo, nego obični narodni folklor. Takvi su zaboravili da je potrebno boriti se za uska vrata, tj. za spasenje i takvi će odgovarati zbog toga pred Gospodinom. Zato, potaknimo jedni druge na poniznost, post i poslušnost kako bi mogli ući na uska vrata.

Nadalje, sveti evanđelist govori da ti ljudi koji će tražiti da uđu smatraju da poznaju Gospodina jer su s Njime jeli i pili i slušali Ga na trgovima gdje je naučavao. To je aluzija na vjernike. Jesti i piti znači biti sudionik euharistijske žrtve, a slušati Gospodina na trgovima znači slušati i proučavati Božju riječ. Dakle, tu nas Gospodin upozorava da nije dovoljno samo pohađati obred i slušati Božju riječ. Potrebno je mnogo više za spasenje. Potrebno je dobro poznavati, a onda živjeti svetu vjeru katoličku. Neće nas spasiti ni obredi, neće nas spasiti niti dobra djela, nego spasiti će nas sam Krist Gospodin. Zato se za Njega treba boriti. Krista trebamo unositi u naš život, u naše obitelji, u našu domovinu tako što ćemo se uvijek iznova obnavljati u Njemu. Imajmo na pameti da što god učinimo drugome čovjeku, da to činimo samome Kristu. I zato ne zaboravimo na dobra djela. Ne zaboravimo na strpljivost. Ne zaboravimo na poštenje. Ne zaboravimo na pravednost i solidarnost.

Draga braćo i sestre! Sveti papa Pijo X. bio je strog čovjek prema sebi. Budimo i mi poput njega. Molimo se za njegov zagovor. I onda kada si strog prema sebi, kada si ponizan, kada postiš, kada si poslušan, kada činimo dobra djela drugome čovjeku, kada smo strpljivi, pošteni, pravedni, solidarni, kada smo spremni na žrtvu tada ćemo se izboriti za ta uska vrata, tj. za naše vječno spasenje. Tako neka bude, amen!

 

SVI ČLANCI