KRALJEVSTVO NEBESKO (2)

1Kr 3, 5. 7-12, Ps 119, 57.72.76-77.127-130, Rim 8, 28-30, Mt 13, 44-52.

            Gospodin se javio u noći u snu kralju Salamonu te mu rekao: „Traži što da ti dadnem!“ Kralj Salamonu je zatražio mudrost i Gospodin mu je dao mudrost kakvu nikada nitko nije imao ni prije ni posle njega. Tako i svaki kršćanin koji traži Gospodina, dobiva mudrost jer samo mudri ljudi traže Boga. Uz mudrost pak dobivaju još veću nagradu, a to je radost. Radost daje Krist Gospodin onome čovjeku koji pronalazi kraljevstvo nebesko. To kraljevstvo nebesko nije nešto apstraktno ili u budućnosti, već kraljevstvo nebesko jest otkriće Boga među ljudima. Kraljevstvo nebesko jest društvo kršćana koji žive radosno i dosljedno sveto evanđelje. U današnjem svetom evanđelju čuli smo tri usporedbe o kraljevstvu nebeskom.

  1. Kraljevstvo nebesko i sakriveno blago na njivi. Njiva simbolizira Crkvu. Blago sakriveno na njivi jest sam Gospodin. Dakle, svatko tko je član Crkve ima priliku pronaći Boga koji jest izvor radosti. Bog se pronalazi u zajednici. I mi danas osjetimo tu radost što smo pronašli veliko blago: samoga Krista Gospodina koji je među nama, a posebice koji je prisutan u Presvetom oltarskom sakramentu. Potrudimo se pronalaziti to sakriveno blago, Krista Gospodina i u našim obiteljima, među susjedima i prijateljima i cijeloj župnoj zajednici. Mi koji se okupljamo ovdje, ne smijemo si biti stranci. Ako se i ne poznamo najbolje, radosni smo što smo zajedno u traženju blaga jer blaga, Boga, ima za svakoga. Ne može nam ga nitko preoteti ili ukrasti.
  2. Kraljevstvo nebesko i trgovac biserjem. Trgovac je osoba koja se dobro razumije u robu. Čuli smo primjer iz svetoga evanđelja kako se trgovac obradovao kada je naišao na jedan skupocjeni biser. On zna da taj biser je neizmjerno vrijedan, stoga sve što ima prodaje kako bi mogao kupiti taj biser. Svatko tko traži Boga, kada ga pronalazi, uviđa da na ovome svijetu ništa nije važnije od Boga. Ni obitelj, ni prijatelji, ni domovina zemaljska. Bog jest osoban i dade da ga imamo. Radost onoga koji ima Boga se očituje naizvana. No, tu stoji i kritika svima nama jer se često ponašamo kao da Boga nemamo u životu. Od Boga jače su neke naše životne potrebe, od Boga su nam važnije karijere, žena ili muž, djeca ili prijatelji. Ako je tako, tada još nismo naišli na najljepši biser, tada još nismo upoznali vrijednost i ljepotu Gospodina. Potrebno je stoga poput Salamona, tražiti mudrost kako bi mogli razlučivati bitno od nebitnoga u našim životima.
  3. Kraljevstvo nebesko i ribarska mreža bačena za lov. Kraljevstvo nebesko kao alternativno društvo svjetskom društvu je zajednica ljudi raznovrsnog profila. Oni koji su zaista članovi kraljevstva nebeskog, oni po riječima svetoga Pavla surađuju s Bogom: „Znamo da Bog u svemu na dobro surađuje s onima koji ga ljube, s onima koji su odlukom njegovom pozvani.“ To su oni vjernici koji s jedne strane su aktivni u Crkvi ili kako kaže psalmista „ljube zakon Božji više no zlato čisto“, a s druge strane koji zemaljsko društvo oplemenjuju ili koju su kako govori Gospodin „sol zemlje i svijetlo svijeta“. Svaki kršćanin mora biti i poput dobre ribe koja je zdrava i sviježa, ali i biti poput mreže koja okuplja mnogo riba. To će reći da svi smo pozvani živjeti kršćanskim životom, ali i druge ljude poticati da i oni žive.

            Gospodin završava ove prispodobe riječima: „Stoga svaki pismoznanac upućen u kraljevstvo nebesko sličan je čovjeku domaćinu koji iz svoje riznice iznosi novo i staro.« Dakle, svi mi s jedne strane zadržimo Božju mudrost i životno iskustvo koje imamo, tražimo od Gospodina mudrost jer ćemo dobiti radost, a to je ta novost kraljevstva nebeskoga. Radost jer imamo šansu pronaći Boga vaki dan. U tome neka nam pomogne zagovor BDM i sv. Josipa. Tako neka bude, amen.

SVI ČLANCI