SOL ZEMLJE I SVJETLO SVIJETA

Iz 58, 7-10, Ps 112, 4-8a.9, 1Kor 2, 1-5, Mt 5, 13-16.

            Draga braćo i sestre!

            Kaže jedna priča kako je jedan kralj imao tri kćeri te im rekao da će naslijediti ga ona koja mu donese najbolji dar, a da taj dar pokaže koliko on njima znači. Tako je prva kćer svojemu ocu kralju donijela najbolje ruho ukrašeno dragim kamenjima jer ona ne može bez oca kao što čovjek ne može bez odjela. I zaista je kralj bio ponosan na svoju kćer što ga je tako lijepim darom obdarila. Srednja kćer je ocu kralju donijela novu kraljevsku krunu, žezlo i mač jer ona ne može bez oca kao što kralj ne može biti kralj bez tih znakova. Kralj je također bio veoma zadovoljan i tim poklonom. I naposljetku je dar nosila najmlađa kćer. Ona je ocu kralju donijela vreću soli i izjavila da oca voli kao sol. Otac kralj se strašno uvrijedio na taj poklon te je kćer dao protjerati iz kraljevstva i zabranio korištenje soli u cijelome kraljevstvu. No, već nakon par dana osjetila se nestašica soli. Kralj se počeo žaliti da su mu jela neukusna. I kako je vrijeme prolazilo sve više i više j e kralj uviđao da bez soli se ne može. I tada je zaključio da zaista ga najviše voli najmlađa kćer. Jer može se biti i bez sjajnoga odjela i bez kraljevskih znakova, ali bez soli ne. I tako je pozvao natrag svoju kćer i proglasio ju nasljednicom.

  1. Gospodin Isus govori svojim učenicima: „Vi ste sol zemlje.“ Zašto baš sol? Naime, ova priča pokazuje da je zaista sol važna u životu. Sol, osim što služi kao začin, služi i za čuvanje mesa. Naime, nekada kada nije bilo zamrzivača, meso se solilo i tako se čuvalo. Također, kod Židova kada se napisao kakvi ugovor ili dokument, on bi se posipao solju kako bi mu se dala valjanost i kontinuiranost. Dakle, sol u Starome zavjetu označava Savez između Boga i njegovog naroda. I ako ta sol obljutavi ona je nizašto, tj. ako vjernik ne živi po Bogu, on ustvari nije vjernik. Kao što sol čuva hranu i kao što sol daje valjanost dokumentu, tako i vjernik treba čuvati Božji zakon i u njemu biti ustrajan do kraja. Božji zakon smo slušali u Knjizi proroka Izaije koji kaže: „Podijeli kruh svoj s gladnima, uvedi pod krov svoj beskućnike, odjeni onog koga vidiš gola i ne krij se od onog tko je tvoje krvi. Tad će sinut poput zore tvoja svjetlost i zdravlje će tvoje brzo procvasti.“ Dakle, u odnosu prema drugome čovjeku, čovjek je sol zemlje. Kršćanin nije sol samo za sebe, nego prije svega za bližnjega, za cijeli svijet. Kršćanin koji je obljutavio je onaj koji živi samo za sebe. Takvi se bacaju van iz kraljevstva Božjega. Možemo slobodno reći da neaktivni kršćani su već sada vani, nisu niti članovi Crkve. A onaj tko nije član Crkve, taj ne može u kraljevstvo Božje.
  2. Gospodin Isus govori svojim učenicima: „Vi ste svijetlo svijeta.“ Slušali smo prošlu nedjelju govor na gori, o Božjim blaženstvima. I onaj tko prihvati Božja blaženstva, on je svijetlo svijeta jer svijet rasvjetljuje Bogom. Za ono vrijeme svijetlo svijeta je bio Jeruzalem, grad koji leži na gori. A Krist od svojih apostola čini novo svijetlo, ne više neko statično kod kojega moraju dolaziti ljudi, nego sada svijetlo dolazi među ljude. I svaki kršćanin treba biti svijetlo svijeta. To znači da mora živjeti svoju vjeru tako da i drugi ljudi mogu prepoznati Boga po kršćanskom življenju. Zato je pohvalno i obro da se katolici angažiraju u politici, gospodarstvu, kulturi, medijima, znanosti…da svijet vidi po kršćanima Boga. A svi ljudi su pozvani upoznati Boga i prihvatiti ga kako bi bili istinski radosni.

            Draga braćo i sestre!

„Vi ste sol zemlje i svijetlost svijeta.“ Te riječi su upućene i tebi i meni. S jedne strane trebamo čuvati Božje zapovijedi i druge o njima poučavati, a s druge strane trebamo sami te zapovijedi živjeti i činiti dobra djela drugim ljudima i našemu društvu. U tome neka nam pomogne zagovor Presvete Bogorodice i sv. Josipa. Tako neka bude, amen.

SVI ČLANCI